Az önálló és szabályszerű pénztári tevékenységek feltételei:
- A feladat elvégzéshez szükséges ismeretek elsajátítása, begyakorlása
- A Tag megfelelő felkészítése a mindenkor használatra kerülő pénztárgép típusáról, annak biztonságos kezelési módjáról és a pénztárosi feladatkör technikájáról, valamint a pénztári elszámolás módjáról és a tevékenységhez és a lekönyveléshez szükséges összes feladatról, az adott teljesítési helyen érvényben lévő pénztárszolgálatra vonatkozó utasításokról.
- A teljesítés megkezdését megelőzően meg kell győződni az alábbiakról:
- az átvett váltópénz-összeg valóban megvan-e (meg kell számolni),
- nullára lett-e a pénztárgép állítva, illetve leolvasása megtörtént-e,
- nincs-e beütve összeg (meg kell nyomni a törlés gombját),
- a dátumbeállítás helyes-e,
- a nyomtatott szalag jól olvasható-e.
Kiemelten fontos szabályok:
- Tag a pénztárosi oktatás jegyzőkönyvének aláírását követően pénztári rendellenesség esetén nem hivatkozhat arra, hogy nem ismerte a pénztárgép típusát, a pénztári elszámolás nyomtatványát, hogy nem tanították be megfelelően, vagy nem ismeri a vonatkozó utasításokat.
- A pénztári nyugtát a vevőnek felszólítás nélkül kell átadnia.
- A Tag az általa üzemeltetett pénztárban keletkezett hiányért teljes anyagi felelősséggel tartozik.
- A pénztár nem megfelelő üzemeltetése esetén adott esetben fennáll annak a veszélye, hogy büntetőeljárás indul az előírások megszegője ellen, mely az esettől függően hűtlenkezelés, sikkasztás vagy lopás miatti felelősségre vonáshoz vezethet. Ezen túlmenően, ha e bűncselekmények gyanúja felmerül, a Szövetkezet a tag személyes közreműködését felfüggeszti, tagsági viszonyát megszüntetheti, és a kártérítési igényét bírósági úton érvényesítheti.
- A Tag köteles a kereskedelmi egység pénztárkezelési szabályzatában foglaltakat megismerni, és betartani. A pénztárkezelési szabályzat az ezen a nyomtatványon feltüntetetteken kívül további szabályokról is rendelkezhet.