HR Trainee

GLOBÁLIS VÁLLALAT, MAGYAR REGIONÁLIS KÖZPONTTAL
Az LG Electronics egy 90 000 alkalmazottat foglalkoztató nemzetközi nagyvállalat, amely 115 kirendeltségével jelen van a világ minden táján.
Magyarországon működik az LG Electronics egyetlen regionális központja, amely magába foglalja a környező országokat is: Horvátországot, Bulgáriát, Szerbiát, Macedóniát, Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Montenegrót, valamint Koszovót.
Jelenleg a magyar irodán kívül Horvátországban, Bulgáriában és Szerbiában reprezentatív irodák is működnek. Az LG Electronics magyarországi leányvállalata 160 főt foglalkoztat közvetlenül, további 150 főt köveztetetten, így összesen több, mint 300 főnek ad munkát nap mint nap.
Feladatok
Do you speak English well? Are you interested in working at a company with newest technological achievements? Apply to our HR team!
• Overall Administration support of daily work of HR Leader and HR Team (booking invoices, handling and registering contracts, keep close contact with Legal Department and Finance Department)
• Update information and data on Intranet. Managing business card orders for employees
• Administration support for compensation & benefit processes. Update Organization Chart.
• Support work of HR Team in preparation for Newcomers (prepare necessary documents, update necessary company information)
• Helping with the organization of company events, trainings, monthly meetings
• Preparing HR presentations and reports
• Business travel organization of management and accomodation booking for Export Office colleagues (booking flight tickets and hotel rooms through agencies, book related invoices)
Elvárások
Requirements Education, experience:
• Ongoing university/college studies (preferably in having at least 2 years more in university)
• Fluent English in speaking and writing is a must
• Strong PC skills (Word, Excel, PowerPoint)
• Solution-oriented, proactive approach, analytical attitude
• Good coordination skills, great team worker
Egyéb
What we offer:
• Dynamic working environment, continuous challenges and great opportunities to grow
• Possibility to learn about our newest products even before their launch
HR Trainee

Kattints a logóra a partnerhez kapcsolódó munkák megtekintéshez.

Alapadatok
  • Helyszín: Budapest, IX. kerület
  • Munkaidő: 08:00-17:00
  • Heti Munkaidő: 30 - 40 óra
  • Szakterület: HR, toborzás
  • Elvárt nyelvtudás: magyar, angol
  • Bérezés: 1200 Ft/óra+BKV bérlet
  • Azonosító: #12685
Ütemezés
  • Időtartam: folyamatos
  • Munkakezdés: Önéletrajzos jelentkezést követően